Ort
Tidning
Begravningsbyrå
  • Senaste annonserna
  • Gäst på begravning
  • Minnesrum
  • Hitta kyrkan
  • Om familjesidan
  • Kontakt
  • Villkor och användning
  • Senaste annonserna
  • Gäst på begravning
  • Minnesrum
  • Hitta kyrkan
  • Om familjesidan
  • Kontakt
  • Villkor och användning
 
Hem Tänd ett ljus Minnesgåva Dödsannons Blommor Begravning

Tjänster för dig

Livsarkivet Dokumentbevakning Begravningsförsäkring Villkor och användning
Tillbaka till sökresultatet
Gustaf Sjöberg

Detta minnesrum är skapat via:

Tillbaka till sökresultatet
Gustaf Sjöberg
1961-02-08
2016-12-27
Dela
Tänd ett ljus
30 Kondoleanser
280
Bifoga bild

Bilder:

Det du skriver här kommer att vara synligt i alla kanaler där detta minnesrum är publicerat.

Begravningsbyrån har rätt att lagra och använda detta innehåll för relaterade tjänster såsom t.ex ett minnesalbum.

Vi respekterar andra personers rättigheter och förväntar oss att du gör detsamma. Det innebär kort och gott att det du skriver är lämpligt och inte kränkande för någon att läsa. Missbruk leder till blockering av våra tjänster

Fullständiga villkor >>

Välj bakgrund
Symbol
Förhandsvisning
 
 
 
Du har tänt ett ljus

    Minns dig ännu så klart. Med stor värme.

    Grannen
    2022-12-28
    Anmäl

    Hej Gustaf! Du saknas här nere… vi träffades när vi pluggade och spelade basket i Uppsala. Du var duktig - på allt. Alltid trevlig, vänlig, leende, kämpande och positiv. Väldigt fina egenskaper… nu håller jag och min familj till på Gotland på somrarna. Förra sommaren spelade jag och min dotter sommarbasket på A7 med Visby Basket. Gissa vem jag spelade med? Din son…. Han var också väldigt trevlig och bra på basket. Du hade varit stolt och på något sätt så lever du ju kvar på Gotland och inom basketen. Det var fint. Kramar från Björn

    Björn Sjögreen
    2021-09-05
    Anmäl

    Gustaf!
    Du finns i mina tankar varje dag!
    Tänker på alla våra lyckliga stunder tillsammans!
    Vi va ett bra team du o jag. ❤

    Lotta
    2017-10-27
    Anmäl

    Gustaf, jag hoppas och önskar att du förstod vilken skillnad du gjort och vilka avtryck du lämnat. Fortfarande, efter över 10 år, pratar jag och mina jämnåriga gamla klasskompisar om saker du gjort och lärt oss. Tack för allt!

    Anna Karlström Sp03g
    2017-03-17
    Anmäl

    Min finaste älskade du!
    Jag börjar komma in i en vardag nu som känns ok., men du finns kvar där också varje dag.
    Försöker minnas o komma ihåg allt fint vi delat. Tog slut alldeles för tidigt!
    Älskar o saknar dig! ❤

    Din Lotta
    2017-03-02
    Anmäl

    Tänker lite extra på dig idag! Du finns i mina tankar varje vaken minut. Det var du o jag!

    För alltid din <3
    2017-02-13
    Anmäl

    Gustaf, du är saknad. Jag tänker tillbaka på alla gånger du hämtade mig och Elin från fritids, alla gånger du bjöd oss på kakor och alla gånger du sa till oss att sträcka på oss vid middagsbordet. Tack för att du alltid fanns där. Jag kommer minnas dig som den glada och otroliga människa du var.

    Astrid
    2017-02-08
    Anmäl

    Gustaf, jag ber att Guds eviga ljus ska lysa för dig!

    Kristina S Furberg
    2017-02-08
    Anmäl

    Min vän, lagkamrat och inte minst förebild. Jag älskade att tävla med dig, så glad att du orkade vara med på IG 2015. Nu blir det en sista resa med IG 2017, där du som alltid kommer finnas med oss... Idag är din födelsedag, ikväll tänder jag ett ljus för dig! Du fattas oss<3

    Jocke Söderstrand
    2017-02-08
    Anmäl

    Hej Gustaf,
    vet du var jag var nyss?
    Jag fick sitta en stund med din vackra fru, och vi firade att det är din födelsedag idag.
    Bredvid oss satt en bekant/vän till er också. Vi pratade lite, du var med :-)
    Jag är så glad att jag fick den stunden idag.
    Jag blir alltid lugn, hoppfull och lite starkare när jag tänker på dig.
    Tack.

    Cristina
    2017-02-08
    Anmäl

    Gustaf!
    Tänk att jag fått lära känna en så fantastisk människa som du, Idag är det din födelsedag och jag tänker att du firar den med en fika där du nu är.
    Och jag tar en fika för dig idag.

    LeLLe
    2017-02-08
    Anmäl

    Jag vill skriva några ord om hur Gustav var som lärare och människa. När jag gick i nionde klass tyckte jag att det var oerhört betungande med själva gymnasievalet. Jag hade ingen riktig tanke på vad jag ville välja men lutade åt elprogrammet då jag gillade datorer. Då gymnasievalet närmade sig började jag dock överväga att istället välja samhällsprogrammet.

    Gustav som vid denna tid var lärare på Richard Steffengymnasiet erbjöd mig att följa med honom en dag på jobbet så att jag på så sätt skulle få en inblick i hur det skulle vara att ett gå samhällsprogrammet. Jag tackade ja och fick under dagen förutom att sitta med på Gustavs egna lektioner även delta på andra lärares lektioner för att på så sätt få en bredare överblick över programmet. När jag kom hem på eftermiddagen var jag så pass övertygad om att samhällsprogrammet var den inriktning jag ville gå att jag knappt ens kunde förstå att jag någonsin tänkt mig att gå elprogrammet. När det så en tid senare var dags för gymnasievalet valde jag därför till stor del tack vare Gustav samhällsprogrammet på Richard Steffengymnasiet och det har jag aldrig fått ångra.

    Gustav kom att finnas där för mig som lärare under hela min gymnasietid. Första året hade jag honom i Samhällskunskap A, andra året i Historia B och tredje året i en kurs som hette ”Staden och Framtiden”. Han kom verkligen att vara en helt fantastiskt bra lärare och förebild.

    Ett roligt minne jag har av honom i klassrummet är en historia han berättade om en laserpekare. Det var så att han hade fått en laserpekare, jag minns inte om han hade köpt den eller om det rörde sig om en present men hursomhelst bestämde han sig efter att ha läst bruksanvisningen på svenska för att även läsa igenom den på andra språk, bara som en rolig grej (jag tror inte att någon av oss blev förvånade över att en så pass lärd person som Gustav behärskade ett flertal olika språk) och när han läste den på vad jag vill minnas var tyska lade han märke till ett allvarligt fel i texten. Där texten skulle varna användaren för att lasern inte fick riktas mot ögonen på grund av risken för ögonskador stod det istället att användaren rekommenderades att lysa sig själv i ögonen med den. Gustav skrev då till företaget och påpekade att medan han och antagligen de flesta andra människor naturligtvis skulle förstå att det rörde sig om ett slarvfel i texten så skulle företaget rent teoretiskt sätt kunna bli stämda ifall någon faktiskt ådrog sig ögonskador efter att ha lyst sig i ögat med lasern, i och med att den tyska bruksanvisningen beskrev det som ofarligt. Han avslutade brevet med att tillägga att företaget gärna fick skicka honom ett Playstation 3* som tack för att han uppmärksammat felet. Han fick senare ett Playstation 3 som han gav till sina barn. ”Efter det låg jag på plus ett tag!” avslutade han glatt sin berättelse.

    (Den här händelsen utspelade sig på den tid då Playstation 3 var nytt på marknaden.)

    Ett annat minne jag har av Gustav i klassrummet och som jag verkligen känner är representativt för hur han var som lärare och människa är från världsaidsdagen 2007. Gustav inledde då eftermiddagens lektion i Historia B med att hålla upp en kondom framför oss elever medan han höll en lång utläggning för oss om just vikten av använda kondom för att skydda sig mot HIV. Det var helt uppenbart att det inte var någonting som stod i kursplanen utan att han gjorde det helt på eget bevåg. Jag minns i synnerhet hur han gång på gång upprepade vad som blev hela föreläsningens mantra: ”Det här är världens billigaste livförsäkring!” (Jag kan nu snart tio år senare fortfarande höra honom säga det.)

    Vila i frid Gustav.

    Wilhelm Andersson
    2017-02-07
    Anmäl

    Gustaf!
    Det är svårt att fatta att du inte är kvar här, men du finns ändå, genom att jag ofta tänker på dig. Du var glad, rolig, rättfram, ärlig och alltid hjälpsam.

    Charlotte Lilja
    2017-02-07
    Anmäl

    Ett varmt ljus för en mycket saknad Gustaf.
    Beklagar den stora förlusten:-(

    en medmänniska
    2017-02-07
    Anmäl

    Hej Gurra, i morrn fyller du 56, tänker extra på dig då, en skridskotur i Stockholm med Nenne Ljung blir det.

    Jonas Bonnevier, eller Isak snarare
    2017-02-07
    Anmäl

    Tack för att jag fick lära känna dig redan när vi var små barn, tiden gick och vi möttes då och då. Som en tillfällighet fick vi barn samtidigt och våra vägar korsades åter. Under senare år var det mest i bastun på kallis vi möttes, du alltid lika glad och positiv, det är så jag minns och kommer att minnas dig.

    Håkan Weström
    2017-02-07
    Anmäl

    Tack Gustaf för att jag har fått ha dig som arbetskamrat i många år. Saknaden är stor på skolan och speciellt när du inte finns med oss på fikat.
    Jag har många fina och glada minnen från din tid på skolan. Ett sent fint minne var en studiedag då du var med oss på en heldag på Norra Gotland, bla besökte vi Hellvi och Asunden där vi lagade en god lunch på en Murrika och du var som vanligt så intresserad och positiv.
    Du fina människa vila i frid!

    Eva Hultemar/kollega
    2017-02-07
    Anmäl

    Tack för din vänskap käre kamrat. kommer altid att minnas våra samtal på kafferasterna du älskade wienerbröd. om du bara så hade ett bröd Så ville du dela med mig.Vi hade båda intresse för krigshistoria vilket vi diskuterade då och då.du är för mig en förebild när det gäller ett positivt tänkande där ligger jag i lä med hästlängder.när vi träffades sista gång på jobbet trodde jag du snart skulle komma tillbaka.Vi kramade om varandra o jag sa vi syns igen.Jag förstod inte att det va din sista dag på jobbet.Vi synes igen gustav o tack för allt.Mvh uffe vaktm.

    uffe jonsson
    2017-02-07
    Anmäl

    Tack för att du gjorde mina tre år på gymnasiet till tre år jag minns med glädje! Du var absolut den bästa läraren jag hade under min skoltid! Du var dessutom en fantastisk människa! 

    Jenny Ellebring
    2017-02-07
    Anmäl

    Du kändes så trygg i dig själv och du hade alltid tid för andra, är några saker jag minns från dig. Nu får du förutom att fortsätta i baskethimlen, vaka över dina nära o kära. 
    Vila i frid Gustaf ❤

    Thomas
    2017-02-07
    Anmäl

    Gustaf, minns med glädje er Uppsalatid med många roliga trevliga stunder! Du fattas! Kram Susanne 

    Susanne Ekstedt
    2017-02-07
    Anmäl

    Gustaf! Vi spelade basket tillsammans i Uppsala. Satt på Carolina Redviva och läst på dagarna. Åt lunch på Gotlands nation. Tränade basket på kvällarna. Sen tappade vi kontakten. Men du kommer alltid att minnas dig som en glad kille.

    Anders Fritz
    2017-02-07
    Anmäl

    Gustaf!
    Jag lärde känna dig på 80-talet då vi spelade i KFUM Uppsala. Vi satt även och pluggade på Carolina och vi gick ofta och åt lunch på Gotlands nation. Vilka goa minnen! Du finns ständigt i minne. RIP

    Peter Sitevåg
    2017-02-07
    Anmäl

    Du Gustaf gjorde min gymnasietid värd att genomföra rakryggad. Jag har lärt mig så otroligt mycket av dig och jag vågar säga utan tvekan att du är den bästa lärare jag någonsin haft. Om alla lärare vore som du vore världen annorlunda, till det positiva. Tack Gustaf för allt du gav. 

    Mikaela Sp3c 03-06
    2017-02-07
    Anmäl

    Bästaste bästaste Gustaf .
    Tack för att jag fått vara din vän.  
    Att vi fick en allra allra sista fika med med dig i ditt hem strax innan du lämnat detta jorden liv med en SemelWraps från Norrgatt blir ett fint minne.
     Du va med vaken och skrattade och pratade ❤
    Jag lovar di att jag kommer dela     många många godispåsar  el ett gott rödvin med Din älskade Lotta ,Hannes och Elin ❤
    Kram Ann-Sofie 

    Ann-Sofie
    2017-02-07
    Anmäl

    Fina Gustaf❤ ❤❤

    Sussie
    2017-02-07
    Anmäl

    Jag är så glad att jag, för några år sen, fick träffa dig på nytt. Hade inte sett dig sen jag slutade gymnasiet, men du hade självfallet full koll. Inte bara på mig utan även mina f.d klasskamrater. Imponerande var bara förnamnet, med tanke på att vi inte setts sedan 1994. Jag vill igen tacka för allt. Berättar oerhört ofta om dig då jag är säker på att du måste ha ingått i skaran bästa läraren på jordklotet. Det är svårt att återge den enorma energi du gav till dina elever. Är glad att jag fick lära känna dig. 
    Hoppas din kropp nu fått frid. 
    Tack för allt. 

    Anna-Karin Rundqvist
    2017-02-07
    Anmäl

    “Mama always said, dying was a part of life. I sure wish it wasn’t.” – Forrest Gump
    Vila i frid kära Gustaf

    Ulrica Sasko
    2017-02-07
    Anmäl

    Fina Gustaf, 
    Är övertygad om du redan skapat basketlaget "The Angels" bland molnen och undervisar unga  änglar som den erkänt duktiga lärare du var. Och allt detta gör du med ett leende ingen kommer att glömma. R.I.P

    Gitt
    2017-02-07
    Anmäl

    Vila i frid.

    Håkan Johansson
    2017-02-07
    Anmäl
    1 2 Next › Last »

    Redigera bild

     -

    Dra för att positionera

     

    Avbryt

    Spara

    Tack för att du besöker familjesidan.se.

    Du använder webbläsaren Internet Explorer som Microsoft nyligen tillkännagav att den går i pension den 15 juni 2022 för vissa versioner av Windows 10.

    Familjesidan.se fungerar inte i alla versioner av Internet Explorer och vi rekommenderar dig att byta webbläsare eller ladda ner Microsofts nya webbläsare Edge >>