Lars satte tydlig prägel på Kongahällagymansiet under alla år som lärare och rektor. han var högt respekterad i alla läger. Som många andra i Kungälv läste jag tyska för Lars i slutet av 70-talet. Långt senare träffas vi åter, då i Kungälvs Rotaryklubb, vilket gladde mig mycket. Han inspirerade oss alla i klubben med sitt alltid lika korrekta sätt att vara samt med sina stora historiska och språkliga kunskaper.
Jag hade Lars som lärare i tyska och som rektor på Konghällaskolan 1984-1986. Du gjorde ett starkt och fint avtryck som skolledare, lärare, förälder och språkmänniska.
Tack för alla fina minnen och god ledarskap.
Lars, tack för gott ledarskap
och fina möten genom åren
Alla skratt vi har delat <3
Tack för ditt kloka ledarskap, din värme och empati. Tack för alla fina år och alla fina minnen som kommer att leva kvar hos oss för alltid.
Du var en fantastisk chef.
En sista hälsning.
Tack för gott samarbete. Minns med glädje din klokhet och ditt engagemang.
En unik personlighet och en stor språkman har lämnat oss. Minnet av dig lever för alltid hos mig.
Tack för god arbetsgemenskap på Kongahällagymnasiet.
Tack för alla fina minnen som jag har av dig från skoltiden och senare även som förälder.
Jag hade dig som rektor när jag gick på Kongahälla. Jag blev senare själv lärare o är det ännu. På min tid hade man stor respekt för rektorn. Jag träffade dig, som elev, vid ett par tillfällen. Men du var bra o jag gillade dig.
Till minne