Ort
Tidning
Begravningsbyrå
  • Senaste annonserna
  • Gäst på begravning
  • Minnesrum
  • Hitta kyrkan
  • Om familjesidan
  • Kontakt
  • Villkor och användning
  • Tillgänglighet
  • Senaste annonserna
  • Gäst på begravning
  • Minnesrum
  • Hitta kyrkan
  • Om familjesidan
  • Kontakt
  • Villkor och användning
  • Tillgänglighet
 
Hem Tänd ett ljus Minnen Dödsannons Blommor Begravning Hitta kyrkan

Tjänster för dig

Livsarkivet Dokumentbevakning Villkor och användning accessibility Tillgänglighet
Tillbaka till sökresultatet
Lilian Wall

Begravning

Begravningen äger rum i Lillsjöhögens Stavkyrka
fredag 16 oktober kl 10:00. Därefter inbjudes till
minnesstund med anmälan: Ellebrinks Begravningsbyrå
063-102181 eller via
hemsidan senast 12 oktober

Tänk gärna på
Martins Minnesfond.
Läs mer
 

Detta minnesrum är skapat via:

Tillbaka till sökresultatet
Lilian Wall
1945-06-03
2026-09-28
Dela

Begravning

Begravningen äger rum i Lillsjöhögens Stavkyrka
fredag 16 oktober kl 10:00. Därefter inbjudes till
minnesstund med anmälan: Ellebrinks Begravningsbyrå
063-102181 eller via
hemsidan senast 12 oktober

Tänk gärna på
Martins Minnesfond.
Läs mer

Lilian Wall

Vår älskade mamma, pappas livskamrat, våra barns farmor, mormor, gammelfarmor och svärmor somnade in 81år gammal med oss alla runt om sig. Mamma växte upp i Fullsjön tillsammans med sin pappa Olle, mamma Olga och 3 storebröder, en plats som alltid stannat kvar i hennes hjärta, mamma älskade att åka hem, hem till Fulla. Redan som 14åring flyttade mamma till Östersund där hon fick jobb som barnflicka, efter det gick hon husmoderskola i Stugun, jobbade på konsum på Frösön och kontorist på KF lagercentral och sedan vidare inom barnomsorgen. Vid 18 års ålder träffade mamma sin livskamrat, vår pappa Christer Wall, de gifte sig och flyttade till Frösön, där dörren för alla vänner alltid stod öppen. Mamma hade maten klar för alla som kom och hälsade på. De fick sönerna Jens och Jon och efter några år byggde de hus i Lillsjöhögen, fick dottern Jennie och där blev de sedan kvar. 1975 när mamma var 30 år drabbades hon reumatism, livet har efter det kantats med mediciner, många och långa sjukhusbesök, flertalet operationer och perioder i rullstol. Trots att både händer och fötter svek henne älskade hon laga mat och baka, ingen kunde baka bullar och kakor som vår mamma. Mamma var alltid på väg, hon ville pröva allt, listade sommarcaféer för att hinna med alla, äta på nya restauranger, gå på konserter, teater, följa med på bilsemester, inget var omöjligt. Hur mycket hon än älskade vårt hem, var en dag utan utflykt en ”tråkig dag ”. Fanns det inget öppet café eller bättre idé kokades kaffe och picknickkorgen fylldes och det blev en tur och fika i bilen. En dröm som gick i uppfyllelse var 2019 när mamma och pappa följde med oss barn och barnbarn till New York och vi fick uppleva det tillsammans. I somras firade vi hela familjen, mamma och pappas 60åriga bröllopsdag med god middag och avslutade såklart med mammas favorit en Irish Coffe.

2026-10-07

Familjen

2026-10-07

Är du säker?

Tack för att du besöker familjesidan.se.

Du använder webbläsaren Internet Explorer som Microsoft nyligen tillkännagav att den går i pension den 15 juni 2022 för vissa versioner av Windows 10.

Familjesidan.se fungerar inte i alla versioner av Internet Explorer och vi rekommenderar dig att byta webbläsare eller ladda ner Microsofts nya webbläsare Edge >>