Hej pappa, jag saknar dig!
Ett år har nu gått sedan du fick din sista vila. Jag saknar dig pappa.
Gott nytt år pappa. Idag har jag tänkt mycket och gråtit vid tanken på att du inte längre finns kvar. Jag saknar dig!
Jag vill tända ett till ljus. Du vilar nära musiken och kyrkan. Du finns med oss för alltid.
Idag skulle du ha fyllt 79 år. Grattis på födelsedagen pappa.
Idag har det gått två veckor sedan din begravning pappa. Det gör ont i mig att du inte längre finns kvar bland oss och tårarna kommer snabbt tillbaka när jag ser på bilder av dig.
Jag saknar dig!
Tack för alla fantastiska musikaliska upplevelser med Dig och Staffanskören. Det är minnen som jag vårdar ömt!
Tack Berndt för alla fina körminnen! Matteuspassionen har i år ljudit här i Saltpanna med en extra klang. Det var tråkigt att vi inte kunde närvara vid din sista färd. Birgit och Hans Tjernström
Tack Bernt för alla musikaliska minnen med Cantilenakören som jag kan se tillbaka på med glädje. Vila i frid
Vila i frid
Tack för alla musikstunder vi fick vara med om, och för Staffanskören där vi träffades!
Tack för flera fantastiska Matteuspassioner ; oförglömliga minnen !
Birgitta Boman Millner (altsolist)
Plötsligt stod du där, på andra sidan butiksdisken och så delade vi teknikintresset. Sedan blev det musiken och Staffanskören och kontoren på var sin sida i "Vargen". Privat förgylldes allt med bland annat god singelmalt och Råbiff a la "fikagrabbarnas" gemensamma recept! Ses!
Sov Gott
Tack, Berndt, för allt du gjorde för oss, med oss - och av oss!
Tack för alltid trevliga samtal käre Berndt och många fina musikupplevelser i kyrkan. Thomas Ekenblad och Agneta Örtegren Ekenblad.
Vila i frid!
Hej farfar, du är fin och värdefull för mig.
Tack för allt, en av de mest betydelsefulla i mitt liv.
Många fina stunder vid orgeln.
Vila i frid, bäste Berndt . 💜🎹🎶
Tack Berndt för din fina vänskap under många år, det var inte bara musiken som förde dig och mig samman utan även andra världsliga ting. Nu får du vila i frid och ha det gott på andra sidan.
Tack vare dig har min barndom kantats av den klassiska körmusiken - i Söderhamn såväl som när jag somnat i skumpande bussar under Staffanskörens körresor. Det och ungdomsåren med dig som körledare i Belcanto har starkt präglat den körsångare jag är idag. Stort tack för det!
Tack för att jag fick ta del av din musikaliska värld. Tiden jag sjöng i Belcanto-kören var fantastisk och du lärde mig så mycket. Tack för allt och vila i frid.
Tack, för att just du blev min pappa! ❤️ Älskar och saknar dig! ❤️ Vila i frid!🌹
Tack för många fina musikaliska minnen.
Vila i frid. ❤️
Tack Berndt för Garda, Cles, Venedig, Cavalese, Moena, Sass Pordoi, Trento, Levico, Caorle, Sevilla, Monte Gordo, Sopron, Murcia mm.