När jag på senare år hälsat på min vän Janis, din närmaste granne, har vi träffats i ditt hem fyllt av föremål som påminner om segling och "Skepps” på Chalmers. En fin upplevelse att sitta tillsammans i ditt hem Janne - med Marika och Janis och fika. Tack för vänskapen.
Jan!
Efter en lång seglats har du så kommit i hamn.
En sista hälsning
Käre Jan!
Vi fann varandra på Sjökrigsskolan. Vilka upplevelser vi hade under vår utbildning. Långresan sticker ut. Vi blev goda vänner. Du var marskalk på vårt bröllop. Så många fina minnen! Trots motgångar senare i livet hade du kvar ditt goda humör. Vi saknar dig. Vila i frid!
Trösterikt att ha träffats för bara några veckor sedan - en pigg och glad Janne. Fint minne att lägga till övriga fina och roliga minnen…..
Tack Janne, för kamratskap och föredöme i GYC, GSK o Bärsärkarne. Magnus
Vila i frid fina Janne. Du och Kenneth kommer att ha det roligt ihop var ni nu är någonstans! Kram Caroline och Stefan
Tack för alla fina och roliga stunder
Gittan o Crister
En sista hälsning!
Tack Janne för ett underbart kamratskap i flera decennier!
/"Svempa"
Jag tänker på dig, Mika, och Janne och alla trevliga minnen.
Varm kram
Tack för alla roliga stunder!
VILOD
Tack för alla fina minnen och att vi fick lära känna dig Janne!
Tack Janne för alla glada stunder tillsammans med Dig,Mika o Johanna- körsång,resor,golf m.m. Cisela
Nu har du seglat till evighetens hamn
Vila i frid
Till minne