Tack för musiken! Vila i frid, utan smärta.
Såg din dokumentär och blev så gripen av dej, din fru och ert fantastiska liv så ville bara sända en hälsning, tacka för all din vackra musik och beklaga ditt öde!!
Tack för musiken och hur du med den kunde nå ända in i den djupaste delen av ens själ.
Älskade Stefan. Tack för förtroendet och gåvan att få spela med dig. Tack för musiken, tack för alla råa garv, tack för allvar och fina snack. Nu vilar Du i evigheten . Kärlek!!🙏
Ingen har någonsin kommit så nära livet självt som du i dina kompositioner. Du har gett oss den svenska sommaren, livet på gott och ont, kärnan i att vara människa. Tack för allt, du lever kvar
Tack för din underbara filmmusik, Stefan.Och tack för dina fina och roliga tonsättningar av de inbjudna författarnas texter på barnkörveckorna på Fårö. Allt detta finns kvar hos oss nu när du har gått vidare efter din stund på jorden.
Fint, innerligt och kort möte men åh så betydelsefulla möten vi hade.
Vila i frid och din musik lever kvar...
Nu har det gått över en vecka sedan vi vinkade farväl till dig utanför kyrkan.
Jag har Dig i mitt sinne hela tiden ser in i dina varma ögon på fotot på kylskåpet och snackar lite med Dig och saknar.
På lördag sjunger jag ”Jubelsången” för Dig.
Minnen från förband/akt på Yttersti som 18-åring inför den största publik jag någonsin haft och alltid haft dig som musikaliskt förebild. Så många gånger som jag tagits tillbaka till min hemby via vemodet i Arons Dröm, Den nya världen och älskade Gabriellas sång 🌸 vila i frid!
Du var väldigt varm och karismatisk trots din timida framtoning. Jag har väldigt fina minnen ifrån Living food- kursen i Värmskog 2015 med dej och Lotta. Lotta spelade på det ostämda pianot och vi sjöng tillsammans låtar som du hade skrivit. Det var en fantastisk upplevelse.

Vila i ro❤️du varma fina människa som gett oss så mycket kärlek genom din musik 🎶❤️
För allrid finns din musik kvar. Tänk om du träffar Fank Z, John L och Bob Marley då blir det himmelsk musik💕
Du fattas oss, men din musik lever kvar, tack!
Din musik lever kvar 🙏jag älskar Gabriellas sång
Vila i frid ❤️
Att det var något speciellt med Stefan Nilsson förstod jag redan på sommarkurser på Framnäs på 70-talet. Hans coola musikgäng var något annat än oss stråkelever. Jag är glad att över 40 år senare ha fått sjunga Stefans musik med honom själv och Lidingö motettkör. Vila i frid.
Du är ständigt närvarande alltsedan du lämnade oss kvar i detta rum för att gå till nästa kammare. Du vibrerar i musiken, i hjärtats slag, i de goda tankarna. Tack för allt. Vi ses❤️🙏❣️
Tack för allt du gav!
Du lever vidare i din underbara musik!
Genom allt som du har skapat, lever du för alltid vidare med oss! Du är mycket saknad och jag kommer aldrig glömma alla de underbara stunder vi haft tillsammas! Tack för allt Stefan!
Nu vila i frid. ❤️
Din tid på jorden blev alldeles för kort och saknaden är stor hos oss i Koroni!
Vila i frid ❤️🕊️🕯️
Tack för all vacker musik och fina samarbeten!
Vila i frid!♥️
En sista hälsning vila i frid
Din musik bär oss genom sorgen och saknaden
Du fattas oss
Krister och Maj
Vila i frid
Av all vacker musik är det Mot den nya världen ur Pelle Erövraren som fångat mig mest! Det är den långa sjön, skogen och bergen i vår by! Tack för all underbar musik och för att du vågade berätta också om det svåra! Vila i frid! 🌹
En sista hälsning! Desirée, Birgitta och Enrico