Ort
Tidning
Begravningsbyrå
  • Senaste annonserna
  • Gäst på begravning
  • Minnesrum
  • Hitta kyrkan
  • Om familjesidan
  • Kontakt
  • Senaste annonserna
  • Gäst på begravning
  • Minnesrum
  • Hitta kyrkan
  • Om familjesidan
  • Kontakt
 
Hem Tänd ett ljus Minnen Minnesgåva Dödsannons Begravning

Tjänster för dig

Livsarkivet Dokumentbevakning Begravningsförsäkring
Tillbaka till sökresultatet
Thomas Lindström

Begravning

Begravningen äger rum i Hoppets kapell Östersund

fredag 24 maj kl 14.30

Därefter inbjudes till minnesstund i Stenhuset

O.s.a senast 21/5 till begravningsbyrån

Tänd gärna ett ljus för Thomas i minnesrummet på www.bergsbegravningar.se

tel. 063-215 92
OBS! Platsen för minnesstunden har ändrats till Brunflo Hembygdsgård
Läs mer
 

Detta minnesrum är skapat via:

Tillbaka till sökresultatet
Thomas Lindström
1988-01-28
2024-05-03
Dela

Begravning

Begravningen äger rum i Hoppets kapell Östersund

fredag 24 maj kl 14.30

Därefter inbjudes till minnesstund i Stenhuset

O.s.a senast 21/5 till begravningsbyrån

Tänd gärna ett ljus för Thomas i minnesrummet på www.bergsbegravningar.se

tel. 063-215 92
OBS! Platsen för minnesstunden har ändrats till Brunflo Hembygdsgård
Läs mer

Thomas Lindström

Thomas föddes 1988 i Brunflo och växte upp i en familj med mamma, pappa och tre syskon. Redan som liten var han något av en teaterapa som tyckte om att spexa, klä ut sig och få folk att skratta. Han var påhittig, nyfiken och ställde gärna till med diverse upptåg. I tonåren hände det att han strulade till det för sig men med sin vänlighet och charm klarade han sig ur det mesta. På gymnasiet gick han estetisk teaterlinje och där trivdes han som fisken i vattnet med många kompisar, fester och roligheter. Även efter studenten höll teaterintresset i sig under några år och han hade roller i bland annat Djungelboken, Dunderklumpen och Oliver Twist. Musik var ett annat stort intresse. Thomas var en flitig besökare på musikfestivaler som Urkult och Hultsfred. Han hade en bred musiksmak och hans spellistor innehöll bland annat progg, reggae och Elvis. Thomas var kreativ och också lite av en tekniknörd, den kombinationen resulterade bland annat i diverse skapelser från både 3D-skrivare och laserskärare. Och han hade alltid koll på det senaste när det gällde teknik och prylar. I yrkeslivet har arbete med barn och unga på olika sätt varit en röd tråd. När han själv var i tonåren var han simtränare och tränade också ett tjejlag i basket. När Thomas började jobba var det bland annat som vikarierande hemkunskapslärare, fritidsledare och elevresurs. Även i hans sista jobb som teamledare på Webhelp jobbade han med att coacha främst unga människor. År 2011 träffade Thomas sin stora kärlek och blivande fru, Ylva. Tio år senare, hösten 2021 friade Ylva och Thomas sa ja. Några månader därefter fick Thomas ett cancerbesked och ett par tuffa år med behandlingar inleddes. Ylva var, tillsammans med Thomas mamma Gerd, ett stort stöd under den här tiden. Tyvärr gav inte behandlingarna önskad effekt. Den 1 maj 2024 gifte sig Ylva och Thomas. Familjen och de närmaste vännerna närvarade. Thomas var en trygg, varm och generös person som bjöd på sig själv och månade mycket om andra. Han hade en positiv syn på livet med inställningen ”det ordnar sig!”. Thomas var lätt att tycka om och gjorde avtryck på de människor han mötte genom livet. Han hade många kompisar och var en uppskattad vän. När Thomas somnade in blev världen fattigare och vi förlorade en älskad make, son, bror och morbror.

2024-05-20

Familjen

2024-05-21

Är du säker?

Tack för att du besöker familjesidan.se.

Du använder webbläsaren Internet Explorer som Microsoft nyligen tillkännagav att den går i pension den 15 juni 2022 för vissa versioner av Windows 10.

Familjesidan.se fungerar inte i alla versioner av Internet Explorer och vi rekommenderar dig att byta webbläsare eller ladda ner Microsofts nya webbläsare Edge >>